AZGIN SULARDA KURTARMA OPERASYONU

AKUT Arama-Kurtarma Derneği, Genç ilçesi Murat Nehri'nde hem rafting için saha çalışması yaptı hem de nehirde arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

14 HAZİRAN 2020 PAZAR 13:06
0
753
0
AA aa
AZGIN SULARDA KURTARMA OPERASYONU

Bingöl Üniversitesi gönüllüleri ile Bingöl AKUT Arama-Kurtarma Derneği'nden oluşan toplamda 20 kişi, Genç ilçesindeki Murat Nehri'nde rafting için saha çalışması yaptı.
İki farklı bota binip Dik köyünden Genç köprüsüne kadar kürek çeken ekipler, çalışmalarının periyodik olarak süreceğini belirtti.

SENARYO GEREĞİ ARAMA-KURTARMA TATBİKATI

Yine aynı bölgede suda arama-kurtarma tatbikatı gerçekleştiren ekipler, senaryo gereği nehirde boğulmak üzere olan bir kadını kurtardı. Nehirde boğulmak üzere olan kadını kurtaran ekipler, kıyıya çekerek ilkyardım uyguladılar.

Bingöl Üniversitesi'nden gönüllü idareciler ve dernek olarak tatbikat gerçekleştirdiklerini söyleyen Arama-kurtarma Derneği Sorumlusu Ömer Faruk Gürsaçtı, ekiplere nehirde tatbikatın detaylarını anlattıklarını söyledi.

Gürsatçı, “Akut Derneği olarak murat nehrinde bir arama kurtarma tatbikatı yaptık. Tatbikatımız Kalehan barajının altından başladı ve Genç Köprüsü'ne kadar sürdü. Ekiplerimize suda nasıl arama-kurtarma yapılır hem suda nasıl müdahale yapılır gibi konuları geldiğimiz güzergah boyunca anlattık. Aynı zamanda da botla ilgili bilgiler verdik, üniversite ve kendi ekiplerimize anlattık. Daha sonra canlandırma yaparak bir boğulma vakası gerçekleştirdik. Tatbikatta kurtardığımız kişiye ilkyardım müdahalesini yaptık” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın