ESKİSİ GİBİ SATIŞ YAPAMIYORLAR!

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasına rağmen soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirten Gençli soba satıcıları, sobacılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade ettiler.

27 EKİM 2019 PAZAR 19:09
0
1877
0
AA aa
ESKİSİ GİBİ SATIŞ YAPAMIYORLAR!

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasına rağmen soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirten soba satıcısı Süleyman Toprak, bunun sebebini de kalorifer ve elektrikli soba kullanımının yaygınlaşmasına bağladı. Genç'te 30 yıldır soba imalatçılığı yapan Toprak, soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirterek, sobalara ilginin eskisi gibi olmadığını ve sobacılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade etti.

“KIYMETİMİZ KALMADI”

Eskiden sanatın ve sanatkarın bir kıymetinin, bir değerinin olduğunu söyleyen Toprak, kış mevsiminde soba, diğer zamanlarda ise ocak başı, davlumbaz ve havalandırma borusu gibi malzemelerin üretimini yaptıklarını belirtti. Eskiden müşterilere soba yetiştiremediğini söyleyen Toprak: “ilçe halkının kalorifer kullanmasından dolayı satışlarımız düştü. Satışlarımız eskiye nazaran yok denilecek kadar azaldı. Daha önce çevre illere ve ilçelerine satış yaparken şimdi ise sadece köylerdeki vatandaşlara satış yapabiliyoruz. Eskiden bir sobada yüzde 10-15'lik bir karımız vardı. Şimdi ise biz 2-3 lira karla soba satışı yapıyoruz. 10 kuruş karla boru satıyoruz. 50 kuruş karla kova satmaya çalışıyoruz. Şu anki durumda kazancımız, dükkânın kirası ve işçilerin masrafı ile  baş başa gidiyor” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
24.05.2020
11:51
EN HÜZÜNLÜ BAYRAM!
EN HÜZÜNLÜ BAYRAM!
Bayram nedeniyle evlatlarının kabirlerine götürülen şehit anneleri, 24 Mayıs 1993 yılında hain terör saldırısı sonucu şehit edilen 33 askerin de anıtını ziyaret edip karanfil bıraktı.
24.05.2020
11:43
KORKULAN OLDU!
KORKULAN OLDU!
30 gündür yeni Korona virüs (Covid-19) vakası görülmeyen Bingöl'de, bazı kişilerin test sonucu pozitif çıktı.
19.05.2020
20:36
YILLAR SONRA HİZMETLE TANIŞTILAR
YILLAR SONRA HİZMETLE TANIŞTILAR
Belediyecilik hizmetlerinin uzun yıllar uğramadığı Yeşildere Mahallesi, Mehmet Zeki Dirik'in Genç Belediye Başkanı olması ile beraber hizmet görmeye başladı. Mahalle sakinleri ise, uzun yıllar sonra ilk defa bu kadar hummalı çalışmanın yürütülmesinin mutluluğunu yaşıyor.
19.05.2020
20:30
HİZMETTE SINIR TANIMIYOR!
HİZMETTE SINIR TANIMIYOR!
Çalışkanlığı ve yaptığı hizmetlerle adından sıkça söz ettiren Meşedalı köyü muhtarı Burhan Aran, hayırsever vatandaşların da desteğini alarak kendi imkânlarıyla Yayla köyünde zırhlı güvenlik korucu noktası yaptırdı.
17.05.2020
20:37
GENÇ YEŞİLLENİYOR
GENÇ YEŞİLLENİYOR
Yeşil Genç, Temiz Genç sloganıyla çalışmalarını yürüten ve personeliyle birlikte yeşil alanlar oluşturan Başkan Mehmet Zeki Dirik, Küpar mezarlığında Bin 500 Adet fidanı toprakla buluşturdu.
17.05.2020
20:31
KORONAYI TAKAN YOK!
KORONAYI TAKAN YOK!
Koronavirüse karşı çeşitli önlemler alınsa da, Genç ilçesinde ki manzara görenleri şaşırtıyor. Yapılan onca 'evde kalın' uyarısına rağmen birçok vatandaşın sokaklarda pervasızca dolaştığı görülürken, ilçenin göbeği durumunda ki Dörtyol meydanındaki kalabalık şoke ediyor.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın