HES BARAJLARI AÇILDI

Bingöl'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan Yukarı ve Aşağı Kaleköy barajlarının açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise video konferansla katıldı.

05 TEMMUZ 2020 PAZAR 16:18
0
376
0
AA aa
HES BARAJLARI AÇILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52 Hidroelektrik Santral (HES) açılışları gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katılım sağladığı, 52 baraj ve HES'in işletmeye alınma töreni Bingöl'ün yanı sıra Tokat, Ardahan ve Siirt'te gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Bingöl'e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, ilk önce İl Müftülük binasında Vali Kadir Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanları,  Elektrik Dağıtım şirketleri temsilcileri, Doğalgaz dağıtım şirketleri temsilcileri, Esnaf odası temsilcileri, Organize sanayi bölgesi temsilcileri ve Muhtarlar derneği temsilcileri ile bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından Aşağı Kaleköy tören alanına hareket eden heyet, burada açılışı gerçekleştirdi.

Cengiz - Özaltın tarafından Bingöl'e yapılan Yukarı Kaleköy ve Aşağı Kaleköy Barajı ve HES suyun gücünü, sanayiye, hanelere, günlük hayatın kullanımına katkı sunacak. Yukarı Kaleköy barajında 199,4 megavat kurulu güçle üretim yapılacak. Aşağı Kaleköy barajında ise rakam 189,02 megavat olacak.

Programda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Abdullah Tancan, “Bingöl'de bulunan Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesi ve Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Projesi santrallerimizin yılda 2.7 milyar kilovat üretim kapasitesi söz konusu. Santraller yapılırken yaklaşık 10 Bin kişiye istihdam sağlandı. Şuanda da işletme ağında 300 kişi çalışıyor durumda. Bu santralin özelliklerinden biriside silindir ile sıkıştırma anında Dünya birincisi ödülüne sahip olmasıdır. Her 2 santralimizin de ülkemize, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ve Bingöl'ümüze bu büyük yatırımı kazandıran her 2 yatırımcı şirketimize de tüm enerji camiamız ve milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, “Bugün Bingöl'ümüz için çok önemli 2 yatırımın açılışını gerçekleştirdik. Bu 2 baraj sadece ilimiz için, bölgemiz için değil ülkemiz için çok çok kıymetli bir yatırımdır. Türkiye üretiminin yüzde 1'den fazlasını inşallah bu 2 baraj tek başına gerçekleştirecek. 1 Milyon civarında hanenin de enerji ihtiyacını karşılamış olacak ve ülkemizin kalkınmasına büyük bir güç verecek inşallah. Yüzyıllarca boş yere akıp duran suyumuz böylece ülkemize katma değer katmış olacak. Her yıl yaklaşık 1 Milyar TL ülkemize katma değer katmış olacak. Üstelik bunlar milli bütçeden değil, kamu özel işbirliği dediğimiz modelle sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm dünyaya örnek olabilecek bir modelle geliştirildi. Bu yatırımlar ayrıca çevreci yatırımlardır. Fosil yakıtlar dediğimiz yakıtların yerine yenilenebilir enerji yakıtı dolayısıyla bu yönüyle de çevremize büyük katkıda bulunacak ve ülkemizin karbon salınımını düşürecek. Daha temiz bir şekilde enerji ihtiyacını karşılayacak. Diğer taraftan bakarsak Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke idi ama yapılan bu dev eserler dışa bağımlılığımızı da azaltmış oluyor. Enerji kaynağımızı artık yerli enerji ile karşılıyoruz çok şükür. Ayrıca bu dev eserlerin kazandırıldığı dönem aynı zamanda bölgemizde terörün azaldığı, güvenliğin pekiştiği bir dönem. İnşallah bu huzur ortamında yeni yeni hem kamu hem de özel sektör yatırımları ile Bingöl'ümüzün ve Bölgemizin kalkınması devam edecektir” şeklinde konuştu

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın