SÜRÜCÜLERE BAKIM UYARISI

Genç Küçük Sanayi'de oto tamir ve bakım işleri ile uğraşan Şefik Tutkal, kış mevsiminin yaklaştığını ifade ederek otomobil sahiplerini ve sürücüleri araçlarının kışlık bakımını yaptırmaları konusunda uyardı.

01 ARALIK 2019 PAZAR 15:22
1
981
0
AA aa
SÜRÜCÜLERE BAKIM UYARISI

10 yıldır lastik tamirciliği yaptığını belirten İşletmeci Şefik Tutkal, Hafta başından beri yoğunluk yaşadıklarını, ticari araçların da gelmeye devam ettiğini, can ve mal güvenliği için sürücülerin kış lastiklerini taktırmalarını istedi.

“KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNLU”

Her araçta en az 4 tane kışlık lastik takılması can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından zorunlu olduğunu belirten Tutkal, “İster ticari olsun ister özel olsun araç sahipleri veya sürücüleri kış lastiği takmak zorundadır. İnsan nasıl ki kışın palto, bot giymek zorundaysa araçta aynen öyledir. Aracında can ve mal emniyeti açısından kışlık lastiği, antifrizi veya cam suyu gibi bakımları mutlaka yapılmalıdır” dedi.

“CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KIŞLIK LASTİĞİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜKTÜR”

Tutkal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim insanlarımız genelde ‘Kar yağsın benden ondan sonra lastiği takayım' diye düşünüyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Hava sıcaklığı sekiz dereceye düştüğü zaman kış lastiği takmak zorundasınız. Sebebine gelince normal lastik ne kadar kaliteli olursa olsun sekiz derece altındaki havalarda sertleşir ve fren mesafesi uzar. Kış lastiğinin içindeki kauçuk madde soğuk havalarda donmadığı için normal lastikler 48 metrede aracınızı durduruyorsa kış lastiği 24 metrede sizi durdurur. Bu sebeple hem sizin hem de karşınızdakinin can güvenliği açısından kışlık lastiğin önemi çok büyüktür. Takılacak kışlık lastiklerde de ucuza kaçmak yerine mümkün metre en kalitelisini almalıdır. Can güvenliğiniz açısından bunu yapmanız şart” Diye konuştu.

 SÜRÜCÜLERE UYARI!

Sürücülere uyarılarda bulunmaya devam eden Tutkal, “Şu an eskiye göre insanlarımız bu konuda biraz daha bilinçlenmiş durumda ancak yine bu konuda kendince akılcılık yapanlarda olmuyor değil. Adam kendi ve karşısındakinin can güvenliğinden ziyade ne kadar az para harcayarak çıkabilirim düşüncesinde.  Netice itibariyle hem kullanan kişinin hem de karşıdakinin canı mevzu bahistir burada. Bu konuda ceza-i yaptırım ister olsun ister olmasın insanların can güvenliği için bu konulara dikkat edilmeli.  Her şey zamanında güzeldir. Kışlık lastiği zamanında yazlık lastiği de zamanında kullanacaksın. İşi sağlam yamak lazımdır ki bunun içinde erbabında yapmak lazımdır” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın