TEKNOLOJİYE DİRENİYOR!

Genç ilçesinde buğday değirmenleri teknolojiye karşı ayakta durmaya çalışıyor.Buğdaydan un üretimi büyük oranda teknolojik değirmenler ve modern un fabrikalarında yapılsa da sayıları azalan ve artık nostaljik değer taşıyan taş değirmenler teknolojiye direnmeye devam ediyor.

20 KASIM 2019 ÇARŞAMBA 13:03
1
773
0
AA aa
TEKNOLOJİYE DİRENİYOR!

Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan ve nesli tükenmekte olan taş değirmenler, günümüzün teknolojik değirmenleri ve modern un fabrikalarına inat direnmeye devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesi ve modern buğday üreticilerinin çıkmasıyla birlikte taş değirmenlerin sayısı yok olmak üzere.

İlçenin Yenişehir Mahallesi'nde yaklaşık 20 yıl taş değirmeni işleten Şaban Şavlı, “Taş değirmenin bakımının diğer değirmenlere oranla zor olması ve diğer öğütücüler gibi seri olmamasından dolayı günümüzde tercih edilmediğini belirtti. Şavlı, taş değirmenlerinin en önemli özelliğinin buğdayı ezerek, kepekli un haline getirmek olduğunu belirterek, "İnsanlar günümüzde beyaz unu tercih ediyor, halbuki insanların sağlıklı olarak beslenmeleri açısında kepekli unun büyük önemi var. Taş değirmenler sayesinde kepekli un elde edebiliyoruz" dedi.

Taş değirmenlerin tarihi hakkında bilgi veren Şavlı, "Kol gücüyle çalışan ilk değirmenlerin yerini zamanla rüzgar gücüyle çalışan yel değirmenleri, sonra su değirmenleri, ardından da elektrikli değirmenler aldı. 1 saatte 6 torba buğday öğütebiliyor. Elektrikli değirmenler seri ve zahmetsiz; fakat elektrik fiyatları çok pahalı olduğundan dolayı ilçede bulunan taş değirmenler kapanmanın eşiğine geldi" dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
09.12.2019
15:57
SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Genç ilçesi Güzeldere Köyünde kuleden düşerek şehit olan Astsubay Çavuş Halil Ulaş Yıldırım'ın (29) naaşı düzenlenen törenin ardından memleketi Ankara'ya uğurlandı.
01.12.2019
15:30
Bir Proje Daha Hayata Geçti
Bir Proje Daha Hayata Geçti
Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik, seçim beyannamesinde yer alan 22 projeden birini daha hayata geçirdi. Başkan Dirik'in vaatleri arasında yer alan ücretsiz Wi-Fi hizmeti sayesinde vatandaşlar ücretsiz internet hizmetinden faydalanacak.
01.12.2019
15:26
BU KADARINA DA PES!
BU KADARINA DA PES!
Genç İlçesinin simgesi olan Murat Nehri kenarına bırakılan çöpler çevre kirliliğine neden olurken, çöplerin pervasızca atılmasına tepki gösteren çevreci vatandaşlar, Bu kadarına da pes diyoruz! serzenişinde bulundu.
01.12.2019
15:24
KAVURMA TELAŞI BAŞLADI
KAVURMA TELAŞI BAŞLADI
Kış aylarında tüketilmek üzere genellikle Ağustos ayında hazırlanan kurutmalık sebze ve meyvelerden sonra şimdi de kışlık kavurma için hazırlıklar başlatıldı. Genç merkezden birçok aile, hafta sonunu köyünde geçirerek kavurmasını hazırlıyor.
01.12.2019
15:22
SÜRÜCÜLERE BAKIM UYARISI
SÜRÜCÜLERE BAKIM UYARISI
Genç Küçük Sanayi'de oto tamir ve bakım işleri ile uğraşan Şefik Tutkal, kış mevsiminin yaklaştığını ifade ederek otomobil sahiplerini ve sürücüleri araçlarının kışlık bakımını yaptırmaları konusunda uyardı.
01.12.2019
15:20
VELİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
VELİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Genç Mevlana Ortaokulunda okuyan çocuklarının daha iyi koşullarda okuyabilmesi için örnek bir davranışa imza atan veliler kendi imkanlarıyla aldıkları boyalarla okulun ihtiyaç duyulan yerlerini yine kendi elleriyle boyaladılar.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın