TEKNOLOJİYE DİRENİYOR!

Genç ilçesinde buğday değirmenleri teknolojiye karşı ayakta durmaya çalışıyor.Buğdaydan un üretimi büyük oranda teknolojik değirmenler ve modern un fabrikalarında yapılsa da sayıları azalan ve artık nostaljik değer taşıyan taş değirmenler teknolojiye direnmeye devam ediyor.

20 KASIM 2019 ÇARŞAMBA 13:03
1
971
0
AA aa
TEKNOLOJİYE DİRENİYOR!

Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan ve nesli tükenmekte olan taş değirmenler, günümüzün teknolojik değirmenleri ve modern un fabrikalarına inat direnmeye devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesi ve modern buğday üreticilerinin çıkmasıyla birlikte taş değirmenlerin sayısı yok olmak üzere.

İlçenin Yenişehir Mahallesi'nde yaklaşık 20 yıl taş değirmeni işleten Şaban Şavlı, “Taş değirmenin bakımının diğer değirmenlere oranla zor olması ve diğer öğütücüler gibi seri olmamasından dolayı günümüzde tercih edilmediğini belirtti. Şavlı, taş değirmenlerinin en önemli özelliğinin buğdayı ezerek, kepekli un haline getirmek olduğunu belirterek, "İnsanlar günümüzde beyaz unu tercih ediyor, halbuki insanların sağlıklı olarak beslenmeleri açısında kepekli unun büyük önemi var. Taş değirmenler sayesinde kepekli un elde edebiliyoruz" dedi.

Taş değirmenlerin tarihi hakkında bilgi veren Şavlı, "Kol gücüyle çalışan ilk değirmenlerin yerini zamanla rüzgar gücüyle çalışan yel değirmenleri, sonra su değirmenleri, ardından da elektrikli değirmenler aldı. 1 saatte 6 torba buğday öğütebiliyor. Elektrikli değirmenler seri ve zahmetsiz; fakat elektrik fiyatları çok pahalı olduğundan dolayı ilçede bulunan taş değirmenler kapanmanın eşiğine geldi" dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın