ARI ÖLÜMLERİNE KESİN TEŞHİS

Bingöl Üniversitesi Arı ve Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan arı hastalıkları laboratuvarında arı ölümlerine sebep olan hastalıklar ve zararlara kesin teşhis konulacak.

09 MAYIS 2021 PAZAR 23:01
0
848
0
AA aa
ARI ÖLÜMLERİNE KESİN TEŞHİS

Arı ve Doğal Ürünler Arge-Ürge Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Harun Kaya Kesik: "Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan laboratuvarımızda arı ölümlerine sebep olan hastalık ve zararlar, molekül teknikler konularak kesin teşhis konulacak"

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) eşgüdümünde yürütülen Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması programı kapsamında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesinde arı hastalıkları laboratuvarı kuruldu.

Son dönemlerde artan arı ölümlerinin kesin sonucunun belirlenmesi ve çözüm bulunması amacıyla bölgede ilk olma özeliğine sahip olan Arı hastalıkları laboratuvarında, arı ölümlerine sebep olan hastalık ve zararlara artık kesin teşhis konulacak.

Arı ve Doğal Ürünler Arge-Ürge Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Harun Kaya Kesik, arı hastalıkları laboratuvarının en çok arıcıları sevindirdiğini söyledi.

Laboratuvarda arı hastalıklarının moleküller teşhisi gerçekleştiğini belirten Kesin, şöyle konuştu: "Laboratuvarımız özelinde arı hastalıkların moleküler teşhisi gerçekleştirilmektedir bu bağlamda bal arılarında görülen çeşitli hastalık ve zararlıların kesin teşhisi moleküler teknikler ile ortaya koyabilmek adına oluşturduğumuz bir laboratuvar olup, bölgedeki ilk moleküler teşhis laboratuvarı olma özelliği taşımaktadır. Bu teşhis laboratuvarı ile birlikte bölgedeki acılarımızın arı ölümleri ve ciddi koloni kayıplarına sebebiyet veren başlıca hastalık ve zararlıların kesin teşhisi ortaya konulup, buna göre bir tedavi seçeneği sunularak, koruma kontrol planları belirlenmektedir."

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
16.06.2021
12:06
EMNİYET, İSTİSMARCININ PEŞİNDE
EMNİYET, İSTİSMARCININ PEŞİNDE
Genç İlce Emniyet Müdürlüğü önceki gün TOKİ bölgesinde yaşandığı iddia edilen İstismar olayının ardından tüm ekipleri seferber etti.
12.06.2021
15:27
YILLARIN ÖZLEMİ SONA ERDİ!
YILLARIN ÖZLEMİ SONA ERDİ!
Belediyecilik hizmetlerinin uzun yıllar uğramadığı Yeşildere Mahallesi, Mehmet Zeki Dirik'in Genç Belediye Başkanı olması ile beraber hizmet görmeye başladı. Belediye tarafından yaptırılmaya başlanan köprü, yakın zamanda mahalle halkının hizmetine sunulacak.
12.06.2021
15:22
RAFTİNG`DE BÜYÜK BAŞARI!
RAFTİNG'DE BÜYÜK BAŞARI!
Temsilcimiz Genç Murat Rafting Takımı Türkiye Rafting Şampiyonası 1. ayak Mili Takım seçme yarışlarında 50 kulüp arasında ilk 10'a girerek büyük bir başarı elde etti.
12.06.2021
15:20
NİHAYET ATAMA YAPILDI!
NİHAYET ATAMA YAPILDI!
Genç Devlet Hastanesi'nde uzun zamandır ihtiyaç duyulan Genel Cerrah Uzmanı kadrosuna nihayet atama yapıldı. Ataması yapılan Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Furkan Sağdıç, görevine başladı.
12.06.2021
15:16
TEKSTİL FABRİKALARI İSTİHDAMI ARTIRDI
TEKSTİL FABRİKALARI İSTİHDAMI ARTIRDI
Genç ilçesinde tekstil atölyelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Açılan tekstil fabrikaları gençlerin ve kadınların ekmek kapısı olurken, batıya göçü de engelliyor. Son olarak açılan AK Tekstil ile beraber 42 kişi daha iş sahibi olmanın sevincini yaşadı.
12.06.2021
15:13
YOKSULLUK VE İŞSİZLİK HAD SAFHADA
YOKSULLUK VE İŞSİZLİK HAD SAFHADA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Genç ilçesinde vatandaşlarla buluşmasında işsizliğin ve yoksulluğun had safhada olduğunu, esnafın ise yaşayamaz duruma geldiğini söyledi.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın