14 Haziran 2024 Cuma

BİNGÖL'DE 1 YILDA 950 ÖĞRETMEN VE PERSONELE HEMLİCH MANEVRASI EGİTİMİ VERİLDİ

Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan İlkyardım Eğitim Merkezi tarafından 1 yılda içinde öğretmen ve personelin olduğu 950 kişiye heimlich manevrası eğitimi verildi.

04 HAZİRAN 2024 SALI 19:08
0
574
0
AA aa
BİNGÖL`DE 1 YILDA 950 ÖĞRETMEN VE PERSONELE HEMLİCH MANEVRASI  EGİTİMİ VERİLDİ

Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan eğitim merkezindeki eğiticiler, okullarda son dönemlerde artan boğulma vakalarında hayati öneme sahip olan Heimlich manevrası için harekete geçti. Haftanın belirli günlerinde farklı okullarda öğretmen ve personellere eğitim veren uzmanlar, ilk yardım eğitiminin yanında Heimlich manevrası eğitimi de veriyor.

“Bu eğitimler sayesinde bir öğretmen öğrencisinin hayatını kurtardı”

İlkyardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Cemil Akgün, yakın zamanda eğitim verdikleri bir öğretmenin heimlich manevrasıyla öğrencinin hayatını kurtardığını hatırlattı.

Akgün; “İlkyardım Eğitim Merkezi Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan bir eğitim merkezimiz. Amacımız öğretmenlerimize, personellerimize ilk yardım eğitimi vermek. Özellikle son 1 yıl içinde 950 kişi bu ilkyardım eğitimlerinden faydalandı. Bu eğitimlerin içinde en çok karşımıza çıkan Heimlich manevrası. Heimlich manevrası ilgili genel olarak anlattıklarımız öğretmenler tarafından uygulanıyor ve bunun verimini de almaya başladık. Yakın zamanda Bingöl'de bir öğretmenimiz öğrencimizin hayatını kurtardı bu sayede. Heimlich manevrası solunum yolu tıkanıklığında kişinin boğazına yabancı bir cisim kaçtığında bunu çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Heimlich manevrasının içinde karın basısı olarak bilinir aynı zaman ondan önce de sırta vurma işlemi vardır. Temel amaç, karın basısıyla tıkanan cismin çıkmasını sağlamak” dedi.

“Bu eğitimden üst dereceden faydalandık”

İlk yardım eğitiminin hayatının her alanında gerektiğinin altını çizen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Bünyamin Bürkük, Heimlich manevrasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Eğitim alan öğretmen Bürkük; “Burada arkadaşlarımızla Heimlich manevrasıyla ilgili bir eğitim aldık ve bu eğitimden üst dereceden faydalandığımızı düşünüyorum. Bu hayatın her alanında lazım olan bir eğitim. Burada veya başka bir yerde karşımıza çıkarsa elimizden geleni yapabileceğimizi düşünüyorum. Bundan sonra bir vakayla karşılaştığımızda ilkyardımcı olarak müdahaleyi yapabileceğimi düşünüyorum'' diye konuştu.

“Kesinlikle faydasının olacağına inanıyorum”

Eğitim alan diğer bir öğretmen Ayşe Bilmez ise “Özellikle aldığımız bu heimlich manevrası eğitiminin faydasını bir anne olarak göreceğim. Bana kesinlikle faydasının olacağına inanıyorum. Sadece anne olarak değil aslında öğretmen olarak yada toplumun başka bir üyesi olarak herhangi bir yerde karşımıza çıkabilir. Haberlerde de görüyoruz. İnşallah gerek kalmaz ama gerek kalırsa da inşallah faydası olur bana” şeklinde konuştu. 

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
13.06.2024
18:19
HÜDA-PAR STK`LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR STK'LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR Genç İlçe Başkanı İdris Ağırbaş, işgalci İsrail yöneticilerinin yargılanması ve vatandaşlık kanununda değişiklik yapılmasına dair TBMM'ye sundukları kanun teklifi hakkında ilçedeki sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirerek destek istedi.
13.06.2024
18:19
HÜDA-PAR STK`LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR STK'LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR Genç İlçe Başkanı İdris Ağırbaş, işgalci İsrail yöneticilerinin yargılanması ve vatandaşlık kanununda değişiklik yapılmasına dair TBMM'ye sundukları kanun teklifi hakkında ilçedeki sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirerek destek istedi.
13.06.2024
17:08
ŞEHİT BABALARINA ANLAMLI ZİYARET
ŞEHİT BABALARINA ANLAMLI ZİYARET
Kaymakam Muhammet Güzel, Kurban Bayramı ve 'Babalar Günü' dolayısıyla ilçe merkezi ile Balgöze ve Çevirme köylerinde ikamet eden şehit babalarını ve gazileri ziyaret etti.
13.06.2024
14:40
TREN YOLCULUĞUNA RAĞBET ARTTI
TREN YOLCULUĞUNA RAĞBET ARTTI
Şehirlerarası otobüs ve Uçak bilet fiyatlarını pahalı bulan vatandaşlar, trene yöneldi. Kurban Bayramı öncesi trenlerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaşınca TCDD, mevcut tarifelere ek seferler ilave etti.
13.06.2024
13:42
EVLENECEK ÇİFTLER `KARA KARA` DÜŞÜNÜYOR
EVLENECEK ÇİFTLER 'KARA KARA' DÜŞÜNÜYOR
Yaz aylarının gelmesiyle beraber, evlenecek çiftler için haraketli günler yaşanıyor. Yüksek enflasyonla beraber evlenecek çiftler, tabiri caizse 'kılı kırk yarıyor.' Evliliğin başlıca masraf kalemleri olan düğün, çeyiz, mobilya, vealtın fiyatları ise evlenecek çiftleri kara kara düşündürüyor.
13.06.2024
12:35
ÇİFTE BAYRAM YAŞAYACAKLAR
ÇİFTE BAYRAM YAŞAYACAKLAR
Genç Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından Kurban Bayramı dolayısıyla ilçe genelinde durumu olmayan ailelere nakdi yardım yapılarak bayram öncesi ailelerin yüzleri güldürüldü.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın