ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Genç Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli köylerindeki taşkın koruma inşaatının fiziki olarak yüzde 90 gerçekleşme sağlandığını ve çalışmaların 2021 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

06 EKİM 2021 ÇARŞAMBA 18:49
0
734
0
AA aa
ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bingöl'e yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bingöl Genç ilçesinde bulunan ve taşkınlara sebebiyet veren Murat Nehri ve Lediz Deresinin Islahı Projesi hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Lediz Deresi üzerinde 2 bin 15 metre uzunluğundaki deredeki sedde dolgusu, taş duvar,  5 adet brit,  1 adet köprü ve 1adet menfez imalatları ile Murat Nehri sol sahilinde 6 bin 853 metre uzunluğundaki derede sedde dolgusu, taş tahkimat ve 4 adet menfez imalatları ve Murat Nehri sağ sahilde ise 4 bin 147 metre uzunluğundaki sedde dolgusu tamamlanmış olduğunu ifade ederek, fiziki olarak yüzde 90 gerçekleşme sağlandığının altını çizdi.

Yıldız, “ Bingöl ili Genç ilçe merkezi, ilçeye bağlı Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli Köylerinin Fırat Nehrinin Ana kollarından olan Murat Nehri taşkınlarından korunması işinin tamamlanmasıyla 17.628 dekar tarım arazisi, 3 köy ve 1 ilçe taşkın zararlarından korunmuş olacaktır ” dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın