DAĞ KEÇİLERİ İÇİN KARLI DAĞLAR AŞILIYOR!

Çetin geçen kış ayları yaban hayatını çoğu zaman olumsuz yönde etkiliyor. Yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için seferber olan Bingöl Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, koruma altında bulunan dağ keçileri için yemleme çalışması yapıyor.

10 OCAK 2022 PAZARTESİ 10:06
0
893
0
AA aa
DAĞ KEÇİLERİ İÇİN KARLI DAĞLAR AŞILIYOR!

 

Bingöl'ün yüksek rakımlı bölgelerinde yaşayan ve kış aylarının uzun sürmesi nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için yemleme çalışması yapıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karın yağmasıyla birlikte koordineli olarak yemleme çalışmasına başlayan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, özellikle nesli tükenme tehlikesi altında bulunan yaban ve çengel boynuzlu dağ keçilerinin sık görüldüğü bölgelere zorlu kış şartlarına aldırış etmeden yem bırakıyor.

2021 yılı içinde yaklaşık 43 ton yemi doğaya bırakan ekipler, son 10 gün içinde de 3 ton yemi karla kaplı dağlara bıraktı.

Vatandaşların da desteğini alan ekipler, kuş türleri için de çeşitli bölgelere yem bırakıyor.

Yedisu ilçesine yemleme çalışması için gelen ekiplere destek veren vatandaşlardan Ahmet Eroğlu, “ Burada doğa şartları zor. Kar şartları yer yer 1,5 metre oluyor. Dağ keçisi olsun, keklik olsun ve birçok hayvan için doğa koruma müdürlüğü 15 gün de bir yemleme çalışması yapıyor. Ot, yonca, buğday, manav artığı gibi yemler getiriyor. Köylüler olarak biz de yardımcı oluyoruz. Ekiplerden Allah razı olsun” dedi.

Ekipler, kış ayları boyunca yemleme çalışmalarının aralıksız devam edeceğini bildirdi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın