28 Ocak 2023 Cumartesi

KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

01 ARALIK 2022 PERŞEMBE 21:58
0
951
0
AA aa
KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesinin desteğiyle gerçekleştirilen festivalin açılışında oyuncu Altan Erkekli ve Veysel Diker'in "Şifa Niyetine" adlı tiyatro oyunu Genç ilçesinde izleyiciyle buluştu.

 

Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen oyunda Altan Erkekli hayatı ile ilgili önemli kesitleri aktarırken Veysel Diker de Anadolu türkülerini seyirciye sundu.

 

“3 GÜN SÜRECEK”

 

Film gösterimleri, söyleşi ve atölyelerle devam edecek festival, ödül töreninin ardından Dengbej Bingöl Özel Programı ile sona erecek. Bu yıl 7 ülkeden 273 film başvurusunun yapıldığı festivalde, finale kalan 24 eser ödül için yarışacak. Başkanlığını Baran Mayda, yönetmenliğini Süleyman Civliz'in yaptığı festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra sinema dünyasından alanında uzman isimler de sinemaseverlerle bir araya gelecek. Yönetmen Nazif Tunç'un başkan olduğu jüride ise TRT Sinema Müdürü Faruk Güven, yönetmen Ensar Altay, görüntü yönetmeni Kürşat Üresin, yönetmen Aydın Orak ve gazeteci Sevda Dursun yer alıyor.

 

Birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 3 bin 500 lira ödül verilecek festival ödül töreni ve kapanış programı, 3 Aralık'ta Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.

 

VALİ EKİNCİ: “NİCE FESTİVALLERDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE”

 

Programın açılış töreninde konuşan Bingöl Valisi Kadir Ekinci, “Medeniyetimizin barış ve bilgelik diliyle kurulmuş ve mesajını bu coğrafyanın suyundan, çiçeğinden, müziğinden, efsanelerinden, kalbe dokunan hikâyelerinden almış, dostluğa ve kardeşliğe çağıran nice festivalde buluşmak dileğiyle; ‘4. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali'nin ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

MAYDA: “BİNGÖL'DE OLMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ”

 

Festivalin Başkanlığını yapan Baran Mayda, “4.cüsü düzenlenen festivalin başkanlığını yapmaktayım. Bu yıl ki festivalimiz Genç ilçemiz , Bingöl Merkez ve Solhan ilçelerimiz olmak üzere 3 ayrı noktada yapılacak. Festivalimizin açılışını bugün itibariyle Genç ilçemizde finale kalan filmler ile açtık. Tam 273 film katıldı ve 7 farklı ülkelerden filmler geldi buda bizim için çok önemli bir rakam” diye konuştu.

 

KAYMAKAM KAPTANOĞLU: “SİNEMAYI YENİ NESİLLERLE BULUŞTURMAK ÇOK ÖNEMLİ”

 

Festivalin açılış törenine ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını ifade Genç Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu,4. Uluslararası Bingöl kısa film festivalinin açılış programını ilçemizde gerçekleştirdik. Bundan dolayı çok mutluyuz. Sanatın ve özellikle sinemanın etkisini göstermek, sinemayı yeni nesillerle buluşturmak çok önemli. Dünyadaki düşünce ve bakış açısını kısa film festivali sayesinde gençlerimize ulaştırma fırsatı bulduk. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

 

Seyircilerden Merve Dilan Dağ ise, “4.film festivalinin açılış törenine katıldık. Şahsım adına çok eğlenceli ve güzel bir program oldu. Altan Erkekli ve Veysel Diker beyle çok güzel vakit geçirdik. Böylesi güzel bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

HABER: SİNAN ATAN 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın