SERVİ'NİN HALİ İÇLER ACISI!

Nüfusunun 3 binin altında kalması nedeniyle belediyeliği düşerek köy statüsüne gerileyen Genç İlçesine bağlı Servi köyünde, biriken sorunlar çözüm bekliyor.

12 KASIM 2021 CUMA 14:58
0
416
0
AA aa
SERVİ`NİN HALİ İÇLER ACISI!

Genç ilçesine bağlı Servi köyü, nüfusunun 3 binin altında kalması nedeniyle belediyeliği düştü. Köy statüsüne geriledikten sonra 33 köyden oluşan Servi bölgesi, birçok sorunla baş başa kaldı.  Okuldan sağlık ocağına kadar biriken sorunlar, çözüm bekliyor.

Servi bölgesindeki sorunların çözüm beklediğini söyleyen Servi'nin ilk belediye başkanlarından Mehmet Dursunel, yaptığı açıklamada, okul ve sağlık ocağı sorunun gün geçtikçe büyüdüğünü belirtti.

Dursunel, şu iddialarda bulundu:

“Mevcut olan yatılı bölge okulumuz aşağı yukarı yirmi köye hizmet veriyordu. Bu okulun yıkım kararı verilmiş yaklaşık üç yıldır ama okul halen ayakta. Öğrencilerin bir kısmı Genç Yatılı Bölge Okuluna gönderiliyor. Böyle olunca bize bağlı Akdağ yöresindeki köylerin çoğunluğu biraz daha muhafazakâr bir yapıda oldukları için zor bela Servi'ye çocuklarını, özellikle kız çocuklarını gönderiyorlardı.  Şimdi Genç'e taşınma olayı olunca bunların yarısı okula gidemez oldu. Velileri göndermiyorlar. Öğrenciler şu anda küçücük bir okulda eğitim görüyor. Hem ilkokul hem ortaokul öğrencileri aynı binada eğitim görüyor. Mecburen ikili öğretim yapılmış o okulda. Öğleden sonra dağılan öğrenciler, Akdağ'ın köylerinden gelip gitmek zorundalar.  Eğitim felç olmuş durumda.  Eğer istenilirse doğrudan teminle okulun proje ihalesi yapılabilir ve okul inşaatı acilen başlatılabilir.”

SAĞLIK OCAĞI

Sağlık ocaklarının ihtiyaca cevap vermediğini ileri süren Dursunel, “1966 yılında yapılmış bir Sağlık Ocağımız var. Duvarları taştan yapılmış. Bu yöre artık büyüdü. Servi dışında 33 köy var. Elazığ'ın Arıcak ilçesine, Hani'ye yol bağlantılarımız var. Biz bu sağlık ocağının yeniden bir bölge hastanesi şeklinde yeniden yapılmasından yanayız.” İfadelerini kullandı.

Kalan, açıklamasında şu iddialara yer verdi:

“2019 yılında Servi Yatılı Bölge Okulunun yıkım kararı alındı. Yıkım kararı alındıktan sonra okul boşaltıldı. Şu anda öğrencilerimiz dağılmış vaziyette, kız çocuklarımızı okutamıyoruz.  Her gelen siyasi ve yetkili bize söz veriyor. Biz okulun ihalesini bu ayda yapıyoruz diye ama geçen iki sene içerisinde halen bir gelişme yok.

Okul tamamen harabe durumdadır. Okulda herhangi bir eğitim verilmiyor. Öğrencilerimiz Servi İlk Okuluna yerleştirildi. Öğrencilerimiz saat yediye sekize kadar evlerine varamıyorlar. Yedi yaşındaki bir öğrenci saat sekiz karanlığında eve gidebiliyor.

Servisler eksik çalışıyor ama öğrenciler yığılıyor bu konuda da baya bir şikâyetimiz var.  Servi'nin en büyük sıkıntıları eğitim ve sağlık konusunda. Her şeyin başı eğitimdir, eğitimin olmadığı bir yerde hiçbir şey olmaz.  Okul sorunumuz çözülürse diğer sorunlarda yavaş yavaş çözülür.

Tarihten önce yapılan bir sağlık ocağımız var. İki doktor, bir hemşiremiz ve 112 servisimiz var. Ama sağlık ocağımız kullanılamaz hale gelmiştir. Sağlık ocağımızsa tahribatlar oluşmuş, acilen yapılması lazım. Çünkü sağlık personeli sağlık ocağının fiziki yapısından dolayı hizmet veremiyor. Sağlık Ocağı, 33 köy ve mezralarındaki insanlara hizmet veriyor.

Şu anki Servi'nin hali içler acısı. Servi'ye geldiğimde çöpler etrafa yayılmış olduğunu ve çöplerin etrafa koku saldığını gördüm.  Belediye'nin kaldırılmasından sonra burada nüfusun büyük oranı Bingöl'e, Genç'e gitti. Şu anda en büyük sorun Belediye'nin kaldırılması.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
03.12.2021
10:07
YETENEĞİ İLE HERKESİ ŞAŞIRTIYOR
YETENEĞİ İLE HERKESİ ŞAŞIRTIYOR
Özel gereksinimli öğrenci olan Otizmli Muhammed Tuğa (16), yeteneği ile herkesi şaşırtıyor. Müzik öğretmenlerinin bir kez verdiği notayı enstrümanlar ile çalan Muhammed, birçok otistik öğrenciye de örnek teşkil ediyor.
02.12.2021
16:11
KAPTANOĞLU, KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ
KAPTANOĞLU, KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ
Genç Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu, İlçeye bağlı köylerin ihtiyaç ve çalışmalarını yerinde tespiti için köy ziyaretlerine devam ediyor. Kaptanoğlu, Yenisu köyünü ziyaret ederek köylülerin sorunlarını dinledi ve sorunların çözümü için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti.
01.12.2021
20:01
KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLADI, YOĞUNLUK ARTTI
KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLADI, YOĞUNLUK ARTTI
Ülke genelinde olduğu gibi Genç ilçesinde de dün itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Uygulamanın başlamasıyla kentteki birçok oto lastikçe yoğunluk artarken, araç sahiplerinin en çok çıkma lastiklere rağbet gösterdiği öğrenildi.
01.12.2021
17:23
YETİMLER SEVİNDİRİLDİ!
YETİMLER SEVİNDİRİLDİ!
Uluslararası Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim Eli, 'Bir Bot, Bir Mont' projesi kapsamında Genç İlçesinde yetim çocuklara mont, bot ve atkı gibi kışlık giyecek yardımında bulundu.
01.12.2021
17:19
BERİ İNŞAAT DEMİRSPORA SPONSPOR OLDU
BERİ İNŞAAT DEMİRSPORA SPONSPOR OLDU
Bingöl Amatör futbol liginde mücadele eden temsilcilerimizden Genç Demirspor, Beri İnşaat ve Taşımacılık Şirketi ile sponsorluk anlaşması yaptı.
01.12.2021
15:32
GEÇİCİ İŞÇİ ALINACAK
GEÇİCİ İŞÇİ ALINACAK
Eskişehir'de istihdam edilmek üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarına 12 adet Geçici işçi alınacak.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın