14 Haziran 2024 Cuma

TERÖRDEN TEMİZLENEN BÖLGELER TURİZİME KAZANDIRILIYOR

Vatandaşlarla birlikte turizm rotası için 6 kilometre yürüyen Bingöl Valisi Usta; 'Biz artık Bingöl'ü gelecekte terörle, asayişle, güvenlik sorunuyla anılan bir şehir değil doğal güzellikleriyle, yürüyüş parkurlarıyla, tabiat yürüyüşleriyle anılan bir şehir haline gelmesini istiyoruz'

08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ 10:54
1
866
0
AA aa
TERÖRDEN TEMİZLENEN BÖLGELER TURİZİME KAZANDIRILIYOR

Bingöl'de terörden temizlenen bölgelerin turizme kazandırılması için valilik ve Turizm İl Müdürlüğü iş birliğinde Adaklı ilçesine bağlı Yel Değirmeni ve Bağlarpınarı köylerine gezi düzenlendi. Vali Ahmet Hamdi Usta ve beraberindekiler, yaklaşık 6 kilometrelik yürüyüşte tarihi türbe, kilise ve çeşmeleri ziyaret etti.

Bingöl'ün tarihi dokularının turizme kazandırılması için valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçti. Daha önce vatandaşların çekinerek gittiği bölgeler, Mehmetçiğin operasyonları ile terörden temizlenmesinin ardından turizme kazandırılmayı bekliyor. Bu çerçevede İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Haftası'nda Adaklı ilçesine bağlı Yel Değirmeni ve Bağlarpınarı köylerine gezi düzenledi.

Söz konusu iki köyde bulunan 11 tescilli yapı il protokolü ve vatandaşların katılımıyla yerinde incelendi. Şeyh Yusuf Harputi Türbesi, kilise, manastır, tarihi çeşme, konak ve havuz gibi tescilli yapıların yer aldığı bölgede, turizm rotası için Vali Ahmet Hamdi Usta eşliğinde 6 kilometrelik yol da yüründü.

“Bingöl turizmle anılmalı”

Bağlarpınarı köyünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Usta, daha önce terörle anılan Bingöl'ün artık turizmle anılması gerektiğini söyledi.

Vali Usta, “Bingöl maalesef yıllarca terörle, asayişle, güvenlikle anılan bir şehir olarak algılandı. Fakat son yıllarda artık bu kavramları Bingöl gündeminden çıkardık. Bingöl'ün asayiş ve güvenlik açısından bir problem olmadığını ispatlayan bir yürüyüş rotası yaptık. Yel Değirmeni köyümüze öncelikle gittik, Yusuf Harputi Türbesi'ni restore ettiriyoruz. Bu türbenin özelliği ne; Türkiye'de ilk defa yedigen köşeli olarak kayıtlara geçen bir yapı. Bunun örnekleri Balkanlar'da ve Makedonya'da var. Türkiye'de bu anlamda ilk ve onu restore ettiriyoruz. Yine bu bölgede kilisemiz var, manastırımız var, çeşmemiz var. Bunları gördükten sonra yine bu bölgede 11 tane tescilli binamız var. Oradan yaklaşık 6 kilometrelik bir yürüyüşten sonra Bağlarpınarı köyüne geldik. Biz artık Bingöl'ü gelecekte terörle, asayişle, güvenlik sorunuyla anılan bir şehir değil doğal güzellikleriyle, yürüyüş parkurlarıyla, tabiat yürüyüşleriyle anılan bir şehir haline gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu bölge açık hava müzesi gibi”

Etkinliğe katılan ve tarihi alanları gezen öğretim görevlisi Nebi Butasım, “Bugün çok güzel bir etkinlikte yer aldık. Yel Değirmeni köyüne gittik. Yel Değirmeni köyünde türbeler, kiliseler, mezarlıkları gördük. Oradan itibaren Bağlarpınarı köyüne yaklaşık 5 kilometrelik bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Bu köyün de tarihi dokusunu görme imkânımız oldu. Bu iki köyümüz tıpkı bir açık hava müzesi gibi. İnşallah burası turizm bölgesi ilan edilir ve daha güzel etkinliklere ev sahipliği yapar” dedi.

Öğrencilerden Enes Kaya ise, ''İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde Yel Değirmeni ve Bağlarpınar köyüne geldik. Bingöl'de bu kadar güzel tarihi anıtlar, kümbet, çeşmeler olduğunu bilmiyorduk. Coğrafi yapısıyla tanıyorduk Bingöl'ü fakat turizm açısından bu kadar zengin olduğunu fark etmemiştik. Yeni çalışmalarla beraber bunu öğrendik. Bu geziyle beraber hem halkın hem de rehberlerin verdiği bilgilerle çok güzel şeyler öğrendik” diye konuştu.

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programa Vali Usta'nın yanı sıra Adaklı Kaymakamı Koray Çelik, İl Özel Genel Sekreteri Enes Üçgül, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. 

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
13.06.2024
18:19
HÜDA-PAR STK`LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR STK'LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR Genç İlçe Başkanı İdris Ağırbaş, işgalci İsrail yöneticilerinin yargılanması ve vatandaşlık kanununda değişiklik yapılmasına dair TBMM'ye sundukları kanun teklifi hakkında ilçedeki sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirerek destek istedi.
13.06.2024
18:19
HÜDA-PAR STK`LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR STK'LARA BİLGİLENDİRME YAPTI
HÜDA-PAR Genç İlçe Başkanı İdris Ağırbaş, işgalci İsrail yöneticilerinin yargılanması ve vatandaşlık kanununda değişiklik yapılmasına dair TBMM'ye sundukları kanun teklifi hakkında ilçedeki sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirerek destek istedi.
13.06.2024
17:08
ŞEHİT BABALARINA ANLAMLI ZİYARET
ŞEHİT BABALARINA ANLAMLI ZİYARET
Kaymakam Muhammet Güzel, Kurban Bayramı ve 'Babalar Günü' dolayısıyla ilçe merkezi ile Balgöze ve Çevirme köylerinde ikamet eden şehit babalarını ve gazileri ziyaret etti.
13.06.2024
14:40
TREN YOLCULUĞUNA RAĞBET ARTTI
TREN YOLCULUĞUNA RAĞBET ARTTI
Şehirlerarası otobüs ve Uçak bilet fiyatlarını pahalı bulan vatandaşlar, trene yöneldi. Kurban Bayramı öncesi trenlerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaşınca TCDD, mevcut tarifelere ek seferler ilave etti.
13.06.2024
13:42
EVLENECEK ÇİFTLER `KARA KARA` DÜŞÜNÜYOR
EVLENECEK ÇİFTLER 'KARA KARA' DÜŞÜNÜYOR
Yaz aylarının gelmesiyle beraber, evlenecek çiftler için haraketli günler yaşanıyor. Yüksek enflasyonla beraber evlenecek çiftler, tabiri caizse 'kılı kırk yarıyor.' Evliliğin başlıca masraf kalemleri olan düğün, çeyiz, mobilya, vealtın fiyatları ise evlenecek çiftleri kara kara düşündürüyor.
13.06.2024
12:35
ÇİFTE BAYRAM YAŞAYACAKLAR
ÇİFTE BAYRAM YAŞAYACAKLAR
Genç Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından Kurban Bayramı dolayısıyla ilçe genelinde durumu olmayan ailelere nakdi yardım yapılarak bayram öncesi ailelerin yüzleri güldürüldü.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın