VAKA SAYILARINDA ÜRKÜTEN YÜKSELİŞ 2,5 KAT ARTTI!

Genç ilçesinde son 10 gün içinde vaka oranları 2,5 kat artış gösterirken, İlçe Sağlık Müdürü Doktor Burak Bozgan, yeni vakaların yüzde 40'ının aşısız kişilerden oluştuğunu vurguladı ve aşı çağrısında bulundu.

05 OCAK 2022 ÇARŞAMBA 18:30
0
833
0
AA aa
VAKA SAYILARINDA ÜRKÜTEN YÜKSELİŞ 2,5 KAT ARTTI!

Ülke genelinde olduğu gibi Genç ilçesinde de Korona virüs vaka oranlarında ciddi bir artış yaşandı. Aşılanma oranının yüzde 63 seviyelerinde kaldığı ve vatandaşın tüm ikna çabalarına rağmen hastalığı ciddiye almadığı Genç ilçesinde vaka oranları son 10 günde 2,5 kat artış gösterdi.

 “YÜZDE 40'LIK BİR KESİMİN HİÇ AŞISI OLMAYAN KİŞİLERDEN OLUŞTUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Yaşanan artışın ardından uyarılarda bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Burak Bozgan, yeni vakaların yüzde 40'ının aşısız kişilerden oluştuğunu vurguladı.

Vaka artışının omicron varyantına bağlı olduğunu düşündüklerini aktaran Bozgan, “Son 1 aydır özellikle Omicron varyantının çıkmasıyla beraber tüm dünyada yeni pik oluştuğunu görüyoruz. Tabi Omicron varyantının daha hızlı bir şekilde yayılması, kuzey yarım kürede kış mevsimine geçilmesi ve kapalı alandaki insan sayısının daha da artmasından dolayı maalesef bulaştırıcılığı daha hızlı bir şekilde oluyor. Özellikle Avrupa'daki vaka sayılarının artmasıyla beraber ülkemizde de son 10 günde sağlık bakanlığımızın açıkladı verilerde 2,5 katı gibi bir artış olduğunu görüyoruz. İlimize ve ilçemize bakacak olursak da son 10 içinde açıklanan en son 100 binde 20 vaka oranının 50'lere çıktığını yani 2,5 katı gibi bir artış olduğunu görüyoruz. Bu yeni vakalarda da özellikle yüzde 40'lık bir kesimin hiç aşısı olmayan kişilerden, toplamda ise yüzde 90'dan fazlasının aşısı olmayan, aşısı eksik veya hatırlatma dozunu yapmayan kişilerden oluştuğunu görüyoruz” dedi.

AŞI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Aşı, maske ve mesafe hatırlatmasında bulunan Bozgan, “Omicron varyantı, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan veya aşısı olmayan kişilerde maalesef hastaneye yatış oranlarını yükseltiyor. Bundan dolayı vatandaşlarımızım maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmeleri ve özellikle aşı noktasında daha hassas olmaları. Aşılarını ertelemeden, öncelikli olarak hiç yaptırmayan kişilerin biran önce aşılarını yaptırmaları, hatırlatma dozu eksik olanların da yaptırmaları çağrısında bulunuyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın