YETENEĞİ İLE HERKESİ ŞAŞIRTIYOR

Özel gereksinimli öğrenci olan Otizmli Muhammed Tuğa (16), yeteneği ile herkesi şaşırtıyor. Müzik öğretmenlerinin bir kez verdiği notayı enstrümanlar ile çalan Muhammed, birçok otistik öğrenciye de örnek teşkil ediyor.

03 ARALIK 2021 CUMA 10:07
0
341
0
AA aa
YETENEĞİ İLE HERKESİ ŞAŞIRTIYOR

Güzel Sanatlar Lisesinde eğitim gören özel gereksinimli öğrenci olan Muhammed Tuğa, yetenek sınavından 100 tam puan alarak yerleştiği lisede yeteneğiyle öğretmenlerini her gün şaşırtmaya devam ediyor.

Ortaokuldaki öğretmeninin referansı ile güzel sanatlar lisesine giden Muhammed, okul tarihinde en yüksek notu almayı başardı.

Birincilik ile okula yerleşen Muhammed, müzik derslerinde bir kez çalınan türküleri ezberleyip bağlama ile hem çalış hem de söylüyor.

Muhammed'in çok büyük bir yetenek olduğunu söyleyen Bingöl Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Tarık Ertaş, “ Muhammed Tuğa 16 yaşında 11 Müzik Sınıfında. Otizmli özel eğitim öğrencisi olarak okulumuzda eğitime devam ediyor. Muhammed'in okula geliş sürecinde bir alt kademedeki özel eğitim öğretmeni tarafından okulumuza başvuru yapıldı, öğrencimiz rutin yetenek sınavına tabii tutuldu. Yetenek sınavında tabiri caizse imkansızı gerçekleştirdi 100 tam puanla ve birinci olarak yerleşti. Bu da Bingöl Güzel Sanatlar Lisesi tarihinde rastlanmamış bir durum diyebiliriz. Kendisinin ne kadar büyük bir yetenek olduğunu öğretmenlerimiz ve bize kanıtladı. Özellikle şunu belirtmek istiyorum, özel eğitim gereksinimi olan bütün öğrencilerimizin çekinmeden yetenek sınavına başvurmalarıdır. Çünkü şu bir gerçek ki, Muhammed otizmli olmasına rağmen içindeki gizli yeteneği keşfedip buraya gelmesi onun ailesi ve kendisi açısından büyük önem arz etmektedir” dedi.

“ABSOLUT KULAK OLDUĞUNU FARK ETTİM”

Müzik Öğretmeni Doruk Aksu da, “Öğrencimle yaptığım çalışmalarda çok güzel bir müzik kulağına sahip olduğunu fark etmiştim. Sonrasında solfej eğitimiyle de devam edince de öğrencimizde mutlak kulak bir diğer adıyla absolut kulak olduğunu fark ettim. Diğer müzik öğretmenleriyle de istişare yapınca gerçekten böyle bir kanıya vardık. Herhangi bir referans değeri almadan Muhammed'in sesleri tanıyabildiğini, çözümleyebildiğini, bu sesleri çözerken zorlanmadığını fark ettim. Muhammed'in ileride çok güzel yerlere geleceğini de biliyorum. Biz bu konuda okulumuz olarak, öğretmenlerimiz olarak elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

Türkü veya şarkıyı bir kez söylemesinin Muhammed'e yettiğini vurgulayan Müdür Yardımcısı ve Bağlama Öğretmeni Bora Çoban, “Muhammed ultra yüksek bir müzik kulağına sahip. Bunu da enstrümana yansıtmak taçlandırmak demek. Bağlama ile çok güzel icra ettiğini düşünüyorum. Bir verdiğimiz şarkıyı, türküyü bir defa tekrarlamam yetiyor. Zaten duyduğunda kendisi icraya geçiyor. Bu da dersimizi kolaylaştırıyor. Zaten enstrümanda da iyi olması onu daha da iyi yerlere getirecektir. Biz bu konuda ona yardımcı oluyoruz” dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın